Reklamcılığın Geleceği : Artırılmış Gerçeklik (AR)

 In Reklam

Artırılmış Gerçeklik (Augmented Reality) -kısaca AR- çoktan hayatımıza girmiş durumda ve her geçen gün önemli şirketler AR için yatırımlarını artırmakta. Peki nedir bu Artırılmış Gerçeklik dediğimiz ?

Artırılmış Gerçeklik

 

Artırılmış Gerçeklik nedir ?

Gerçek dünyada çevremizin ve içindekilerinin dijital olarak hazırlanmış görüntü, ses vb. eklenerek gerçek zamanlı olarak zenginleştirimesidir diyebiliriz. “Sanal gerçeklik (VR) tamamen yapay bir ortam yaratırken Artırılmış Gerçeklik ise var olan çevremizi esas alarak onun üzerine bilgileri aktarır. Artırılmış gerçekliğin teknolojik olarak karşılaştığı en büyük engellerden biri gerçekliğin üç boyutlu haritasını çıkarabilmek. Fakat son dönemde yaklaşık %80 tutarlılıkla gerçekliği algıyabilir durumdayız ve bu oran giderek artıyor yani Artırılmış Gerçekliğin hayatımıza girmesi için çözümlenmesi için gereken sorunlardan en önemlisi neredeyse ortadan kalktı kalkacak.

AR Hangi Alanlarda Kullanılabilir ?

Artırılmış Gerçeklik günümüzde henüz çok yaygın bir kullanımı olmadığı için genellikle eğlence odaklı uygulamalarda karşımıza çıkıyor. Geçtiğimiz dönemde Snapchat kendi Artırılmış Gerçekliğini geliştirerek, kullanıcılara çeşitli yüz filtereli sunarak kullanmaktaydı. Sürekli güncellenen filtreler ile uygulamayı güncel tutup kendine büyük bir kullanıcı kitlesi oluşturmayı başarmıştı. Zaman zaman kullancılara reklam içerikli filtreler de sunan Snapchat belki de bir çok rakibinin dikkatini çekmeyi başardı ki rakipleri şu anda Snapchat ile yarışmak için elinden geleni yapıyor. En son tanıtılan Snapchat World Lenses ise uygulamanın AR deneyimini bir üst seviyeye çıkardı.

Facebook ve AR

Facebook Artırılmış Gerçeklik araştırmalarına hızla devam ediyor. Geldikleri son noktayı 18-19 Nisan’da gerçekleştirdiği F8 konferansında duyurdu. Facebook konferansta 10 yıllık yol haritasını da açıkladı. Gelecek planlarında Artırılmış ve Sanal Gerçeklik büyük bir yer edinecek gibi görünüyor. Bir çok haber kanalında “Mark Zuckerberg akıllı telefonların çöküş planını imzaladı.” gibi haberler yer edindi. Yani gelecek AR ve VR ile şekillenecek ve yavaş yavaş akıllı telefonlara ihtiyaç duymadığımız bi hal alacak. Tabi unutmamakta fayda var; Mark Zuckerberg aynı zamanda bunların henüz yakın bir gelecekte olmayacağını belirtti. Fakat teknoloji gelişim hızının katlanarak arttığını düşünürsek giderek daha çok yaklaştığını hayal edebiliriz.

Facebook F8 2017 konferansında aynı zamanda Camera Effects Platform‘unu duyurdu. Bu platform geliştiricilerin AR Studio ve Frame Studio araçlarını kullanarak interaktif filtreler üretmelerini sağlayacak. Büyük ihtimalle bu platformdan aldıkları verileri Artırılmış Gerçekliği geliştirmek için kullanmak istiyorlar. Bu da demek oluyor ki Facebook da Snapchat’in yanında Artırılmış Gerçeklik dünyasına giriş yaparak yarışa katılmış durumda.

Artırılmış Gerçeklik ve Reklam

Teknolojinin sürekli gelişerek kendini yenilediğini düşünürsek reklamcılığın da bu değişime bağlı olarak adapte olacağını ve yeni mecralarda kendini göstereceğini hepimiz zaten tahmin ediyoruz. Facebook’un konferansında gösterdikleri de aslında bu fikri tamamlıyor. Mark Zuckerberg’un AR tanıtımında gösterdiği Nike filtresi ile kaç kilometre koştuğunu hangi yolu izlediğini kendi fotoğrafının üzerinde görebiliyorduk. Bundan sadece Nike değil bir çok marka kendine özgü Artırılmış Gerçeklik içeriği hazırlayabilir.

Mark Zuckerberg’in “Artırılmış Gerçekliğin hem eğlenceli bir tarafı hem de kullanışlı bir tarafı olacak.” sözüne istinaden bunun sadece filtreler, eğlenceli içerikler için değil aynı zamanda işlevsel olarak insanların günlük hayatlarında sıklıkla kullanacakları bir platform haline geleceğini söyleyebiliriz. Bir noktadan sonra yazımızın başında da bahsettiğimiz gibi akıllı telefonların yerine geçme ihtimali bir yandan da reklamların bu platforma taşınması sonucunu doğuracak. Artırılmış Gerçekliğin herkes tarafından kullanılır hale gelmesi demek, insan gözünün gördüğü fiziksel dünyanın tamamının bir  reklam mecrasına dönüşebileceği anlamına geliyor. Bunun getirmesi muhtemel reklam örneklerinden birkaçını düşünelim.

İnsanların sadece bakarak bir ürün hakkında bilgilere ulaşabildikleri, o ürünü sipariş verebildikleri, eğer o ürün ile ilgili başka bir arkadaşı yorum yaptıysa yorumu görebildikleri bir Artırılmış Gerçeklik görüntüsü hayal edin. Dükkana daha girmeden tabelasından dükkan ile ilgili bilgileri, hangi ürünlerin bulunduğu, stokta olup olmadığının görülebildiği bir dünya. Online alışverişin fiziksel dünya ile entegre olması insanların çok daha kolay sipariş verebilmesini sağlar hale gelecek. Bu da markaların önüne gelebilecek her fırsatı değerlendirmek istediği bir hal alacak. Marka maskotlarının sizi oturduğunuz kafede ziyaret etmesi, yanınıza gelip size fırsatlardan bahsetmesi, size küçük oyunlar sunması. Süpermarketteki ürün reyonlarında o ürün ile alakalı interaktif görsellerin olması. Size küçük ipuçları veren objelerin belirmesi. Ürün ile alakalı bir kafanızda soru işareti varsa anında bulunduğunuz yerde bir marka temsilcisine bağlanıp görüşebilmek.

Artırılmış Gerçekliğin hayatımıza girmesi ile oluşabilecek bir çok avantaj tabi ki şu anda sadece hayal gücümüzle sınırlı. Bunun getireceği sonuçları hep beraber bekleyip göreceğiz. Kesin olarak söylemek gerekirse reklamcılık dünyasına yepyeni bir boyut getireceği şimdiden belli. Oluşan bu fırsatları markaların nasıl değerlendireceklerini şu an sadece tahmin edebiliyoruz. Fakat çok yakın zamanda daha fazla örnek elimize geçeceği kesin. Zaten bir süredir kullanımda olan bu mecra yakın zamanda büyük bir evrim geçirip bizimle her anı paylaşmaya başlacak orası kesin.

 

Recommended Posts
Comments
  • Hakan Baybaş
    Reply

    Evet reklam dünyasını baya etkileyen bir teknoloji olacak o kesin, bu da yeni iş fırsatları demek. Türkiye’nin adaptasyonu nasıl olacak merak konusu acaba ilk normal gözlük şeklindeki popüler ürün hangi firmadan gelecek. Yoksa kickstarterda bir startupdan mı:)

Leave a Comment