Dijital Reklam Yatırımlarının Bugünü ve Geleceği

 In Reklam

Dünya genelinde internetin kullanımının artması, mobil cihazların yaygınlaşması ve her türden işletmenin ve kişilerin kolayca reklamlarını yayınlayabiliyor olması dijital reklamlara olan yatırımların artmasına neden olduğu son beş yıldır bilinen bir gerçekti. Ancak son dönemlerde bu durum dikkat çekici farklı bir noktaya geldi. Yıllardır sıralamadaki birinciliğini kimselere kaptırmayan TV reklam yatırımlarının 2017 itibariyle bazı ülkelerde dijital reklam yatırımlarının gerisinde kalacağı öngörülmekte. Fransa, Almanya, İrlanda, Hong Kong ve Tayvan gibi ülkelerin 2017 yılı sonuna kadar dijital reklam yatırımlarında TV’nin önüne geçeceğini öngören raporda şu anlık liderin hala TV yatırımları olduğu da belirtiliyor.

Türkiye’de Dijital Reklam Yatırımları Ne Durumda?

Türkiye için de durum dünya genelindekinden pek farklı değil. AB Türkiye AdEx-TR sonuçlarına göre dijital reklam yatırımları, 2015 yılına göre yüzde 13,7 oranında artarak 1.872,4 Milyon TL’ye ulaştı. IAB Türkiye yetkilileri, sektördeki gelişmelere paralel olarak bu yıl verinin analizinde değişikliğe gidildiğini ve Mobil’in format olmaktan çıkarılarak platform olarak konumlandırıldığını hatırlattı. AdEx-TR analizinde yapılan bir diğer önemli değişiklik ise, Arama Motoru Reklamları başlığı altında artık sadece Ücretli Sıralama Yatırımlarının olması, esasen display olan Arama Motoru Görüntülü Reklam Ağı yatırımlarının Gösterim ya da Tıklama Bazlı Reklam Yatırımlarının içine alınması oldu.

 

IAB Türkiye’nin yaptığı açıklamaya göre, display reklam yatırımları 2016’da yüzde 11 büyüyerek 1.059,1 milyon TL oldu. Display reklamlar kategorisinde en büyük payı 821,4 milyon TL ile Gösterim ya da Tıklama Bazlı Reklam Yatırımları aldı. Video reklam yatırımları yüzde 34’lük büyümeyle 179,8 milyon TL olarak gerçekleşirken, sponsorluk reklamlarının yerini alan Native 58 milyon TL’ye ulaştı. Arama Motoru Reklam Yatırımlarının büyüklüğü 706,6 milyon TL olurken, İlan Sayfaları Reklam Yatırımları 91,1 milyon TL’ye çıktı. Geçen yıl Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun’un etkisine bağlı olarak küçüldüğü tahmin edilen E-posta, küçülmeyi sürdürdü ve 5,6 milyon TL oldu. Buna karşılık Oyun İçi reklamlar 10 milyon TL’lik büyüklüğe erişti. 1.872,4 milyon TL’lik toplam dijital reklam yatırımlarının 601 milyon TL’si display, arama motoru, ilan sayfaları, e-posta ve oyun içi reklam dahil olmak üzere mobil platformlarda gerçekleşti. 262,4 milyon TL’lik büyüklüğe ulaşan Sosyal Medya reklamlarının yüzde 64’ü mobil cihazlarda yer aldı. 2016’da programatik satın almanın artışı sürdü ve büyüklüğü 993,8 milyon TL’ye çıktı.

Google ve Facebook Dijital Reklam Yatırımlarını Domine Ediyor

Pazar araştırması firması eMarketer’ın raporuna göre, Google bu yıl ABD’deki dijital reklam yatırımlarının %40.7’sine sahip ve bu oran onu dijital reklam yatırımlarında dünya lideri yapıyor. Facebook bu oranın yarısından daha azına sahip olmasına rağmen görüntülü reklamlar kategorisinde Google’a bariz bir üstünlük sağlamış durumda.
EMarketer, ABD’deki Facebook reklamlarının bu yıl %32.1 artarak 16.33 milyar dolara yükseleceğini ve Facebook’un pazar payının %39.1’ini oluşturacağını tahmin ediyor. EMarketer raporunda, Facebook’taki reklam yatırımınlarındaki artışın, kullanıcı sayısındaki artışa ve kullanıcıların sosyal ağ üzerinde harcadığı zamana bağlı olduğunu ve bunun da daha fazla reklamveren çektiğini belirtmekte. Dahası, eMarketer, Instagram’ın Facebook için reklam yatırımlarının artacağına yönelik ön görüsü olduğunu açıkladı. Instagram’ın bir yıl önce % 15 olan, bu yılın Facebook mobil reklam gelirinin %20’sini temsil edeceğini öngörüyor. Bunun yanı sıra Google’ın görüntülü reklam gelirinin 5.24 milyar $ ‘a yükselmesi bekleniyor ancak pazar payı %12.5 düşüş gösterecek. Facebook görüntülü reklamlar konusunda, yalnızca platform üzerinden değil, Instagram üzerinden gösterilen video reklamlarla da büyük avantaj sağlıyor.

Arama pazarındaki reklam yatırımlarına gelince, eMarketer Google’ın bu sene ABD’deki toplam arama ağı reklam gelirinin %78’ine sahip olduğunu iddia ederek, Google’ın pazar payının 2017’de %16.1 artarak 28.55 milyar dolara yükseleceğini belirtti. Google’ın arama konusundaki hakimiyeti, özellikle mobil aramanın, tüketicilerin bir ürünün en ince ayrıntılarına kadar her şeyi aramak için akıllı telefonlarını kullanma eğiliminden kaynaklanıyor şeklinde açıklanan raporda Google ve mobil arama genel olarak bu davranış değişikliğinden faydalanmaya devam edecek şeklinde görüş belirtilmiştir.

Recommended Posts

Leave a Comment